Trochę ciekawostek

Czy wiecie coś o początkach fotografii w Polsce? Co myślicie o obróbce zdjęć? Przeczytajcie o tym i o innych ciekawych sprawach...

Początki fotografii
Fotografia pojawiła się na ziemiach polskich już w roku 1839, kiedy to Kurier Warszawski wydrukował ogłoszenie firmy FRAGET oferującej aparaty do dagerotypii. Rok później w Poznaniu i w Warszawie pojawiły się ilustrowane broszury poświęcone dagerotypii.

Początek przemysłu fotograficznego na ziemiach polskich to rok 1887, kiedy chemik Piotr Lebiedziński założył w Warszawie fabrykę papierów fotograficznych FOTON. W 1899, również w Warszawie, powstała wytwórnia aparatów fotograficznych i obiektywów FOS.

Jedna z pierwszych fotografii barwnych wykonana (ok. 1900 roku) metodą opracowaną przez "Polskiego Edisona" Jana Szczepanika. Szczepanik opatentował tę metodę w USA i w Wielkiej Brytanii. Na podstawie licencji Szczepanika amerykańska firma Kodak w roku 1928 wprowadziła do sprzedaży film barwny "Kodachrome" a niemiecka firma AGFA po ulepszeniu jego projektu wyprodukowała własne aparaty małoobrazkowe "Agfacolor".
http://fotografiadlaciekawych.pl

Obróbka zdjęć
Jest wciąż jeszcze spora rzesza przeciwników obróbki zdjęć, jakoby zabijało to ostatecznie prawdę. Istotnie tak jest, że zmieniając fotografię, ulepszając ją zabijamy prawdziwy jej przekaz. Faktem jest jednak to, że w kolorowych pismach fatalnie oglądałoby się zdjęcia bez obróbki, szczególnie jeśli są to zdjęcia ludzi.
Jesteśmy przyzwyczajeni także do tego, że to co idealne tylko może być piękne i nie zwracamy przez to uwagi na rzeczy inne, co może być miejscami krzywdzące. Jednak nie oszukujmy się każdy z nas chciałby na fotografii wyglądać pięknie ! Po za tym cyfrowa obróbka zdjęcia daje nam szerokie możliwości własnej interpretacji i kreatywności. W sztuce liczy się wolność ekspresji. Chcę mieć fioletowe słońce czy czerwonego słonia - robię fioletowe słońce lub czerwonego słonia. Zadaniem odbiorcy jest odczytanie mojej intencji.